Античні монети з поселення “Комарів”

22
12
2021

Під час археологічнихдосліджень 2012 року на поселенні Комарів було виявлено 11 античних монет, 9 з яких є римськими і 2 – монетами Боспорського царства.

До римських належать монети імператорів Августа (27 р. до н.е. – 14 р. н.е.), Адріана (117-138 рр.), Антоніна Пія (138-161 рр.), Марка Аврелія (161-180 рр.), Костянтина I Великого (306-337 рр.).

З римських монет, мабуть, найцікавішою є монета імператора Августа (на фото). І не тільки тому, що вона має найкращу збереженість, але й тому, що вона представляє відносно рідкісний тип. Такі монети – не часті знахідки не тільки на території України, але і в інших частинах Європи.

Деякі з монет 2 ст. н.е., виявлені в Комарові, є субератними. Субератні денарії являють собою монети з основою з недорогоцінних металів (як правило, міді), але з срібним покриттям, нерідко, найвищого гатунку. Серед науковців побутує гіпотеза, що такі монети таємно виготовлялися з відома римської влади для жителів прикордонних областей Римської імперії, звідки вони і потрапили до рук варварів.

Цікаві монети, які мають отвори для підвішування. Звичай підвішувати монети в намисто, або окремо, в якості амулета, був широко поширений у давнину. Монета в цьому випадку могла свідчити не тільки про багатство її власника, але й служити певним оберегом або просто прикрасою.

Решта античних монет відносяться до боспорських. Обидві вони були викарбувані в правління боспорського царя Рискупорида V (243-277 рр. н.е.). За межами Боспорського царства такі монети знаходять на території, в основному, на схід від Дніпра. А ось те, що їх виявили так далеко на заході – це вже само по собі є маленькою сенсацією. Можливо, ці монети принесли з собою германці, які в середині 3 ст. брали участь у походах на Боспор.

Всі ці монети об’єднує одне: завдяки копіткій і професійній роботі археологів вони мають чіткий археологічний контекст і точну прив’язку до місць знахідок. А це означає, що тепер вони стали ще однією сторінкою в книзі світової спадщини людства.

Мизгін К.В., кандидат історичних наук